CroModa u Kunst Hausu: Granični svjetovi Michela Comtea Beču

Piše: M.T., Zagreb, Beč
Objavljeno 01.03.2014.

3

Michel Comte u Kunst Hausu

Michel Comte u Kunst Hausu

Moć dojmova s bečke izložbe je izrazita, s jedne strane zbog savršenstva kojim umjetnik postavlja svoje motive, a s druge zbog izvrsnog koncepta izložbe

Sveobuhvatna izložba glasovitog švicarskog fotografa, koja je u bečkom Kunst Hausu bila postavljena od 17. listopada 2013. do 16. veljače ove godine, predstavila je presjek više od tri desetljeća njegovog stvaranja i izražavanja. Michel Comte jedan od najpoznatijih modnih fotografa na planetu, majstor pred čijim su objektivom stajale brojne holivudske zvijezde, ali i čovjek koji svojom fotografijom kontinuirano sudjeluje u brojnim dobrotvornim projektima. Kunst Haus Wien bio je domaćin fotografskoj priči koja očarava šarmom i spontanošću.

Charlotte Rampling by Michel Comte, Vogue Italia 1992.

Charlotte Rampling by Michel Comte, Vogue Italia 1992.

Na izložbi su se mogle pogledati glavne faze rada Michela Comtea podijeljene u nekoliko tematskih priča. Prva od njih donosi njegove svjetski poznate portrete; modne i reklamne fotografije, kao i aktove koje je stvarao od 1979. godine.

Snažno, uznemirujuće, dirljivo

Portretima Comte dokazuje kako je majstor uprizorenja. Za najpoznatije svjetske modne časopise, poput nedodirljivog Voguea, fotografirao je Miles Davis, Catherine Deneuve i Tinu Turner. Pred njegovim objektivom našli su se i Sophia Loren, Geraldine Chaplin, George Clooney, Louise Bourgeois i mnoge druge (super)zvijezde iz svijeta filmske, glazbene i modne industrije. Njegovi su šarmantni portreti dokaz kako je riječ o majstoru spontanosti koji poznate face lakoćom predstavlja na sasvim nov način.

Comteova je fotografija u isto vrijeme snažna, uznemirujuća i dirljiva. Dobro prezentirani motivi prate gledatelje kroz cijelu izložbu, vode ga graničnim svjetovima koji izgledaju kontradiktorno. Umjetnost protiv etike, dizajn protiv fantastike - Michel Comte je majstor koji se "skrasio" između tih svjetova.

Izložba počinje fotografijom trubača Milesa Davisa, jazz legende koja je 1989. godine, kada je fotografija snimljena, bio na vrhuncu svoje karijere. Tajanstvena fotografija prikazuje nedostižnog jazz genija kako leži na podu i intimno grli svoj instrument.

Michel Comte u bečkom Kunst Hausu

Michel Comte u bečkom Kunst Hausu

U drugom dijelu priče Kunsthaus prikazuje bezbroj kontakt listova,  arhivskih fotografija i filmskih snimaka priča iza scene, pogleda iza fasada savršene fotografije, i pokazuje koliki je rad potreban u spontanom fotografiranju, koliko su planiranje, predviđanje i točnost potrebni da se postigne umjetnička spontanost. To je složen proces, a za Comtea svaki je detalj prilika.

Na izložbi su se, osim modnih i reklamnih kampanja, mogle pogledati i njegove fotografije iz angažmana u kreativnoj industriji, kao i iz humanitarnog rada i fotografskog izvještavanja iz Afganistana, Tibeta, Haitija te susjedne Bosne i Hercegovine. Švicarski fotograf već godinama podupire organizacije poput Crvenog križa. Dirljive fotografije iz ove je priče objavio i u knjizi. Treća priča prikazuje impresivan izbor radova nastalih u područjima sukoba, a sve kako bi skrenuo što više svjetske pozornosti na tamošnje (ne)uvjete; u dvije riječi - na stravu i užas.

Moć dojmova s bečke izložbe je izrazita, s jedne strane zbog savršenstva kojim umjetnik postavlja svoje motive, a s druge zbog genijalnog koncepta izložbe, za koju Kunst Haus Wien zaslužuje same pohvale.


VIŠE O TEMAMAMichel Comtemodna fotografijaKunst Haus




Povezano