Recesija i žensko tijelo: Jesu li obline ponovno privlačne?

Piše: Marta Štoos (Jutarnji.hr)
Objavljeno 20.04.2009.

0

Mijenja se ideal ženske ljepote? (Foto: Tltnews.net)

Teoriju koju su nazvali hipotezom sigurnosti okoline razvili su znanstvenici dr.Terry Pettijohn i Brian Jungeberg s Mercyhurst Collegea u Pennsylvaniji

Mijenja se ideal ženske ljepote? (Foto: Tltnews.net)

Prema nekim teorijama, u ekonomski teškim vremenima, kad dionice padaju, suknje su sve duže, dok se u optimističnim razdobljima, kad dionice rastu, suknje dižu i postaju minice, piše jutarnji.hr. Možda je baš zato prije nekoliko dana Madonna izašla u skunji preko koljena... Isto tako, mijenja se i ideal ženske ljepote jer su, prema zakonima evolucijske biologije, u krizi muškarcima privlačnije zrelije i, slijedom toga, punije partnerice.

Teoriju koju su nazvali hipotezom sigurnosti okoline razvili su znanstvenici dr.Terry Pettijohn i Brian Jungeberg s Mercyhurst Collegea u Pennsylvaniji, i to revno proučavajući građu koja bi sigurno kod mnogih studenata probudila želju da se posvete znanstvenim istraživanjima: obline djevojaka na Playboyevim duplericama tijekom 40 godina.

Novi kriteriji ljepote

“Prošla su istraživanja ispitala ideale ljepote i kako su se ti ideali mijenjali kroz vrijeme”, objašnjavaju znanstvenici u članku što su ga objavili u časopisu Personality and Social Psychology Bulletin te navode da su u studiji “identificirali i proučili karakteristike lica i tijela Playboyevih djevojaka godine od 1960. do 2000. te istražili u kakvoj su korelaciji s američkim društvenim i ekonomskim faktorima u istom razdoblju. Rezultati upućuju na to da stupanj sigurnosti okoline utječe na percepciju ženskoga i preferenciju za žene s određenim crtama lica i tijela.”

Dr. Pettijohn utvrdio je da su u teškim vremenima za Ameriku Playboyeve zečice uglavnom bile više, krupnije, teže, manjih očiju i širega struka te, općenito, zrelijeg izgleda. U sretnijim ekonomskim i društvenim razdobljima djevojke su bile niže, sitnije, naglašenijeg struka i većih očiju. Tako su 1963. i 1964. godine, kad je ekonomija Sjedinjenih Država bila u usponu, Playboyeve djevojke bile lagašna June Cochran, koja jedva da je imala 45 kilograma, i Donna Michelle, najmlađa, tek 18-godišnjakinja. Zato je Anna Nicole Smith, Playmate 1993., bila najteža, najviša i najšira u struku od svih Playboyevih djevojaka u razdoblju koje se proučavalo - a 1993. je doista bila prilično slaba godina za američku ekonomiju.

Siti biraju vitkije

Može li se ova teorija primijeniti na današnju recesiju? Je li doista odzvonilo izgladnjelim manekenkama i hipervitkim ljepoticama koje svoju abnormalnu liniju održavaju poremećajima u prehrani, od bulimije do anoreksije? Istina je da u posljednje vrijeme na TV ekranima paradiraju seksi žene naglašenih oblina, od Joan i Peggy u “Dečkima s Avenije Madison” do vatrene dr. Torres u “Uvodu u anatomiju”, a ne treba zaboraviti ni bujnu Leonoru Surian i također prilično statuesknu Petru Maroja u HTV-ovoj sapunici “Sve će biti dobro”. Isto tako je modni svijet, inače opterećen mršavljenjem do besvijesti, neočekivano kao ikonu stila prigrlio korpulentnu Beth Ditto, pjevačicu benda Gossip, koja se na pariškom Tjednu mode pojavila sa svih svojih rubensovskih 100 kilograma smjelo utegnutih u tijesnu trakastu haljinu Hervea Legera i dobila pohvale svih nazočnih.

Da je potreba za meko podstavljenim, sigurnim zagrljajem u vrijeme recesije jača nego inače dokazali su i pokusi koje je proveo dr. Leif Nelson sa Stern Business School u New Yorku. U jednom je eksperimentu naveo muške ispitanike da budu zabrinuti oko svoje financijske situacije i tad ih ispitao o tome što im se sviđa kod žena. Pokazalo se da se muškarcima koje muče novčani problemi sviđaju žene u prosjeku dva kilograma teže od žena privlačnih muškarcima bez financijskih briga. Drugi se pokus sastojao od ispitivanja preferencija prije i poslije obroka i rezultati su bili slični: muškarci su gladni padali na teže partnerice, a siti su birali vitkije, i do tri kilograma lakše žene. Prosječna razlika u težini možda je nevelika, ali posljedica je toga što je manjem broju muškaraca ukus u partnericama ostao isti bez obzira na sve, dok su na veći broj glad i financijske brige itekako utjecali.

Špek-eksplozija

U vrijeme recesije traži se masnija i kalorična hrana (ono što Amerikanci nazivaju comfort food, utješna hrana), idealno gorivo za raskošne obline. Tako su početkom godine na internetu svi poludjeli za receptom pod imenom Bacon Explosion (eksplozija špeka), za jelo na roštilju od slanine i mljevenog mesa koje ima impresivnih 5000 kalorija, dok su ovih dana ugostitelji na bejzbolskom stadionu u Michiganu lansirali hamburger s čak 4800 kalorija koji se sastoji od pet pljeskavica, pet kriški sira, pomfrita, peperoncina, salse i vrhnja, a sve to u pecivu za koje je utrošeno pola kilograma tijesta, uz dva lista salate i nekoliko kriški rajčice - jer ne treba zanemarivati zdravlje.

Poveznice: Recesija, Obline, Tijelo, Bacon Explosion, Leif Nelson, Terry Pettijohn, Playboy






Povezano