Priča o čovjeku koji je (dvaput) prodao Eiffelov toranj

Piše: CroModa, Zagreb
Objavljeno 25.10.2022.

0

Foto: Curiosity Stream/Mary Evans Picture Library

Foto: Curiosity Stream/Mary Evans Picture Library

Sitne krađe i prevare s vremenom više nisu zadovoljavale ego, ali i financijske potrebe Victora Lustiga, te se odlučio na prevaru stoljeća: prodat će Eiffelov toranj

U svibnju 1925. u pariškim se novinama pojavio članak o propadanju Eiffelovog tornja. Prošlo je više od tri desetljeća otkad su sagradili ovaj monumentalni spomenik u gradu ljubavi te mu je bila potrebna opsežna obnova. Tekst je završio zaključkom kako francuska vlada smatra da bi ga jeftinije bilo srušiti nego popraviti.

Ova vijest poslužila je kao inspiracija Victoru Lustigu, jednom od najvećih prevaranata u povijesti za kojeg je malo tko čuo. Lustig, podrijetlom Čeh koji je tečno govorio pet jezika, nije bio poput većine ljudi. Koristio se s nekoliko desetaka pseudonima, a hipnotizirajućim šarmom je godinama varao ljude i krao njihovu imovinu. Sitne krađe i prevare s vremenom više nisu zadovoljavale njegov ego, ali i financijske potrebe te se odlučio na prevaru stoljeća: prodat će Eiffelov toranj.

Lustig se pomno pripremao za ovu prevaru i točno je znao koji će biti prvi korak: izrada krivotvorenih vladinih dopisnica s njegovim imenom. Zatim je napisao pisma petorici najistaknutijih trgovaca starim željezom u gradu. Nejasna pisma, naočigled službena, pozivala su svakog od njih na sastanak u apartman otmjenog francuskog hotela, sve pod krinkom „hitnog razgovora o vrlo važnoj temi“.

Predstavljajući se kao državni službenik, objavio je svojim gostima da je vlada odlučila srušiti Eiffelov toranj, a dobivenih 7000 tona metala prodat će se osobi s najvišom ponudom. Lustig je održao emotivan nastup citirajući poznate francuske filozofe, aludirajući na kratkotrajnost tornja, a potom je rezignirano objasnio da su troškovi održavanja jednostavno previsoki. Naravno, odluka francuske vlade da ga sruši bila je kontroverzna i ova informacije morala se tretirati poput državne tajne. Trgovci otpada zagrizli su Lustigov mamac – jedan od njih uistinu je uspio kupiti Eiffelov toranj. Ili je barem tako mislio.

Kome je Lustig prodao Eiffelov toranj, kako mu je to pošlo za rukom čak dvaput i je li se uspio izvući iz ruku policije doznajemo na National Geographic kanalu u novom serijalu „Povijest: zanimljivi trenutci“ od utorka, 25. listopada u 23 sata.

Zanimljivu i nepoznatu stranu povijesti gledate na National Geographic kanalu od 25. listopada, utorkom u 23 sata.


VIŠE O TEMAMANational GeographicVictor Lustig




Povezano