CroModa u Berlinu: Linkin Park – spektakl bez premca!

Piše: Srečko Zajec, Berlin, Zagreb
Objavljeno 06.12.2014.

31

Foto: Srečko Zajec - Skunk Craft / CroModa

Foto: Srečko Zajec - Skunk Craft / CroModa

Berlinski gig bio je značajan još po jednom - vodi se kao prvi 4K video koncert ikad emitiran uživo

Dok su Nijemci u dvadesetak godina uspjeli pokrenuti dva svjetska rata, a nakon pada berlinskog zida od glavnog grada stvoriti svjetsku političku i financijsku velesilu, naš čovjek je od osamostaljenja Domovine uspio obrati maslinu otprilike dva puta. Česi i Poljaci su od Praga i Varšave uzgojili galopirajuće ekonomske divove, a Hrvati od Zagreba leglo mita i korupcije. Političko-sociološko-ekonomski uvod za ovaj tekst zapravo nema prevelike veze s temom istog, ali pomaže čitatelju da lakše shvati reperkusije svega o čemu će biti riječi u nastavku, tj. odnose na relaciji Hrvatska - Zapad.

Njemačka prijestolnica Berlin imala je tu sreću (ili nesreću) da bude europsko raskrižje na čijem tlu su se tijekom zadnjih stotinu godina ispreplitali ratovi, migracije stanovništva, umjetničke revolucije, gospodarski usponi i padovi, a što je u finalu rezultiralo sveopćim društvenim bućkurišem. U prijevodu, to znači da je Berlin kao simbol njemačke dominacije i napretka u 2014. jedan od najzanimljivijih gradova na području cijele Europe. Miks različitih kultura, svjetova, narodnosti i posljednično svih mogućih oblika (sub)kulturnog umjetničkog djelovanja, pozicionirao je grad u vrhunsku svjetsku kulturnu destinaciju. U svjetlu navedenog, njemački glavni grad potencijalnom posjetitelju nudi gotovo sve što možete zamisliti, a potpisnika ovih redova nagnao je da posjeti jedan vrhunski megaspektakl kakvima grad poprilično obiluje - u moru drugih.

Amerikanci u Berlinu

Linkin Park, bend koji se u zlatno dobra nu-metal groznice na početku 21. stoljeća vinuo u sami vrh svjetskog showbiza, danas predvodi grupu vizionarskih sastava koji svakom novom pločom pomiču granice spektakla i glazbenog biznisa. Pored superuspješnih koncerata na teritoriju SAD-a, gdje su nedavno završili turneju sa Thirty Seconds To Mars, povratak na tlo starog kontinenta značio je rasprodane arene, i to posebice na tržištima Njemačke (Berlin) ili Velike Britanije (London - čak dva dana za redom). Ekonomski standard koji usprkos cijeni ulaznice (najjeftinija kategorija se kretala oko 60-80 eura) omogućuje rasprodane dvorane mjesec do dva prije samog održavanja jasno pokazuje da nastupe ovakvog kalibra nećemo još jako dugo doživjeti u ovom dijelu Europe.



19. studenog službeno je oko sedamnaest tisuća ljudi prisustvovalo okupljanju u berlinskoj O2 World areni, koja se nalazi uz sami istočni rub berlinskog zida, a otvorena je 2008. godine, baš kao i ona zagrebačka. Dok je jedna na litici bankrota, ova druga ugostila je poznate Amerikance povodom promocije njihovog najnovijeg albuma "The Hunting Party", izašlog ovog ljeta. Bend se tim potezom nakon popriličnog eksperimentiranja s elektronskim zvukom ponovno vratio svojim korijenima - ali samo na ploči jer uživo je to i dalje show koji nastaje spajanjem novog i starog zvuka.

Za sastave iz teške kategorije nije neopravdano očekivati apsolutni spektakl u svakom mogućem pogledu - glazbenom, vizualnom, produkcijskom i sviračkom. Berlinski nastup, naravno, nije bio izuzetak od tog pravila. Uz dodatak svima poznate njemačke organizacije koja proglašava koncert rasprodanim, iako bi hrvatski organizator vulgaris u dvoranu ugurao još barem tisuću ljudi, ovoj predstavi se nije imalo što prigovoriti. Kad bi baš nečemu i morali naći minus, to je kudikamo manje temperamenta (čitaj divlja) domicilna publika, ali budući da kroz Švabu ne kola vruća balkanska krv, ovdje svaka rasprava i završava.

Tehnološki inovatori i predvodnici

Berlinski gig bio je značajan još po jednom - vodi se kao prvi 4K video koncert ikad emitiran uživo. Nakon ovogodišnjeg buma UHD (Ultra HD - 4K) tehnologije koja se obilato koristila i promovirala tijekom nogometnog SP-a u Brazilu te pada cijene televizora koji podržavaju spomenuti standard, TV kuće diljem razvijenog svijeta polako prebacuju svoj sadržaj u monstruoznih 3840 x 2160 piksela. Kako je Linkin Park uz nekolicinu probranih bendova poput Nine Inch Nailsa predvodnik u korištenju najnovijih tehnologija tijekom koncertnih izvedbi, ovakav potez nimalo ne čudi.



Budući da je sami prijenos vršen u kriptiranom HEVC standardu kakav koristi američki Netflix za megapopularnu seriju House Of Cards, to je u konačnici rezultiralo snimkama loše kvalitete na Youtubeu. Dok je hrvatska dalekovidnica ostala u 1990. godini i koprca se s jadnom SD rezolucijom, jedino domaća Nova TV na odabranim platformama emitira HD signal koji polako ustupa mjesto gore opisanom UHD formatu. Sama situacija dovodi do apsurda u kojoj većina građana RH pretplatom hrani vojsku uhljeba Hrvatske televizije, dok ova istovremeno tehnološki zaostaje minimalno dvadesetak godina za razvijenim zapadnim tržištima, i to toliko da ju u produkcijskom smislu nadmašuju glazbeni sastavi poput Linkin Parka.

U Domovini kruha nema

Iako Hrvatska posjeduje temeljne infrastrukturne pretpostavke za održavanje događaja koji su u razvijenoj Europi svakodnevna pojava, kombinacija prevelikog broja faktora u sadašnjosti, a za pretpostaviti i nadolazećim godinama to onemogućuje. Platežna moć koja je srozana na mizerne grane i opća zatrovanost publike šundom govori nam da za uživanje u nečem što bi se u zemlji članici EU trebalo smatrati normalnim još uvijek ne vidimo svijetlo na kraju tunela.


VIŠE O TEMAMALinkin ParkBerlin




Povezano