5 prirodnih zamjena za šećer, za zdraviju prehranu

Piše: A.Š., Zagreb
Objavljeno 28.10.2022.

0

Ilustracija. Foto: Screenshot, YouTube

Ilustracija. Foto: Screenshot, YouTube

Trebali biste pažljivo pratiti količinu unesenog šećera: stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije preporučuju jesti ne više od 6 žličica šećera dnevno

Želite se odreći šećera? Probajte ove prirodne zaslađivače! Na kojoj god strogoj dijeti bili, liječnici ne preporučuju potpuno odricanje od slatkog. Šećer je glavno "gorivo" za naš mozak, ali i rezervni izvor energije jer ju je iz glukoze najlakše dobiti. No, u isto vrijeme, trebali biste pažljivo pratiti količinu unesenog šećera: stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije preporučuju jesti ne više od 6 žličica šećera dnevno.

Postoji jedan način da smanjite količinu šećera, a to je prelazak sa šećera na prirodne zamjene. Evo koje:

1. Med

Naravno, prva stvar koja nam pada na pamet je med. Ako niste alergični na ovaj proizvod, onda nećete pronaći bolju zamjenu za šećer: med je bogat vitaminima, korisnim aminokiselinama i mineralima. Osim toga, "pčelinji šećer" djeluje protuupalno i antivirusno. Glavna stvar koju treba zapamtiti je da med ne smijete dodavati previše vrućim napitcima i jelima: na temperaturama iznad 40 stupnjeva Celzijusa korisna svojstva proizvoda značajno se smanjuju.

2. Sušeno voće

Suhe marelice, suhe šljive, smokve, datulje, grožđice - svi ovi slatkiši savršeno će zamijeniti bijeli šećer. Osim toga, svaki od ovih plodova sadrži mnogo vrijednih vitamina i minerala, a visok udio kalorija čini ih vrlo zdravim međuobrokom.

3 Stevija

Stevija je slatka biljka porijeklom iz Južne Amerike. Njezin je ekstrakt 200 puta slađi od šećera, ali uopće ne utječe na razinu glukoze u krvi - iz tog su razloga slatkiši pripremljeni od stevije sigurni za osobe s dijabetesom tipa 2.

4. Sirup od agave


Sirup od soka tamnozelene agave, južnoameričke biljke koja podsjeća na golemu aloju, ne samo izgledom, već i okusom nalikuje medu. No, za razliku od meda, ovaj sirup jako dobro podnosi visoke temperature, pa se može dodavati u čaj ili kavu. Osim toga, agava sadrži mnogo željeza i kalcija – te je stoga posebno korisna za žene, jer tijekom menstruacije gubimo željezo, a tijekom menopauze kalcij nam je posebno potreban.

5. Javorov sirup


Ovu deliciju ne odlikuje samo visoka slatkoća i specifičan ugodan okus, već je bogata i antioksidansima, kao i vrijednim mineralima - cinkom i manganom. Preporučamo korištenje javorovog sirupa kao zaslađivača za palačinke i kolače ili za pripremu peciva ili slastica.


VIŠE O TEMAMAšećerzdrava prehrananutricionizammedsušeno voćejavorov sirupsirup od agave




Povezano