
Zen Contemporary Art Galler
Prvi puta Art Zagreb surađuje s Društvom povjesničara umjetnosti Hrvatske s ciljem povezivanja povjesničara umjetnosti i autora. Na otvoreni poziv za suradnju u travnju odazvao se velik broj povjesničara umjetnosti, a mentorski tim u sastavu: Ariana Kralj, Jadranka Vinterhalter, Martina Petrinović, Patricia Počanić i Daniel Tomičić odabrao je četiri koncepta mladih povjesničarki umjetnosti.
Jedan od rezultata ove suradnje je panel Hane Katanić o fenomenu koji potresa tržište umjetnina — Neprenosivi žeton (NFT). NFT umjetnost doslovno je preokrenuo globalno tržište umjetnina naglavce. U posljednjih godinu dana svi pričaju samo o tom, potpuno novom, načinu trgovanja umjetninama koje strelovito raste. NFT je digitalna potvrda kojom se potvrđuje vlasništvo umjetničkog djela u digitalnom svijetu, a njome se trguje isključivo kriptovalutama. Na panelu će govoriti Ingeborg Fülepp, Petra Horvatović, Dina Dragija i Bruno Škvorc, moderatorica će biti Hana Katanić.
Katarina Podobnik sudjeluje izložbom Početak: (de)konstrukcija kojom predstavlja novomedijsku suvremenu umjetnost jedanaest autora: Rina Barbarić, Josip Knežević, Josipa Krolo, Marija Lučić i Tina Spahija, Michel Mesarić, Juraj Milardović, Gaia Radić, Marina Rajšić, Sara Salamon i Dorotea Škrabo.

Ranko Ajdinović, Unutatnji pejzaž
Riječ je o hibridima u umjetnosti i programiranju etičke misli u svijet i svijest ljudi dok se predstavljeni radovi nalaze na granici umjetnosti, bio umjetnosti, znanosti i bioetike. U suvremenom, tehnološki baziranom, društvu kojega karakteriziraju komputacijski procesi, konstantno smo izloženi slikama, zvukovima, pokretima i bojama koje smo u mogućnosti samo periferno primjećivati. Upravo zbog toga možemo reći kako je pravo estetsko iskustvo usko povezano s onim etičkim; obogaćujući na taj način ljudsko dostojanstvo i ljudski duh.
Na izložbi Survival Kit, prema konceptu Ane Bedenko, Jozefine Ćurković i Tee Kantoci izlažu Vitar Drinković, Katarina Juričić, Luana Lojić, Lina Kovačević, Bojan Mrđenović i Dominik Vuković.
U trenutku obistinjenja proročanske prijetnje 58. venecijanskog bijenala iz 2019. „May you live in interesting times“, nalazimo se duboko uronjeni u krizu, lagano anestezirani u razdoblju post–istine i sumnje u znanost i suočeni s potrebom preživljavanja. Izložba nastoji ispitati kako i s kojih polazišta pojedinac odnosno autor reagira u ovakvoj situaciji. Čemu se okreće?
„Umjetnost nema problem s idejom kraja umjetnosti. No, kako će se umjetnost nositi s krajem svijeta?“ Suočena s dezintegracijom svijeta u kojem postoji, mogla bi se osloboditi nataloženih značenja te spekulativnim metodama u pred-apokaliptičnom trenutku suspenzije intervenirati u sadašnjost prije njezina izmaka. „Drugim riječima, može li se kraj svijeta promatrati ne samo kroz distopijsku nego i kroz utopijsku prizmu?”
U sklopu obilježavanja Dana europske baštine, DPUH organizira predavanje Ljerke Dulibić na temu Provenijencija umjetničkog djela.
Kustos Vanja Babić izložbom Objekti konstruktivne destrukcije predstavlja radove Pauline Jazvić, Alema Korkuta i Kristiana Kožula, Kustosica Nina Turudić predstavit će Paulu Kraljević, a Marko Šošić izložbom 18+ predstavlja radove nastale u izolaciji.
Ovaj bogati program IV. Art Zagreba upotpunit će i Petra Horvatović govoreći o odnosu umjetnika i galerista na današnjem globalnom tržištu umjetnina, ali i umjetnička organizacija Yelo predstavljajući projekt Art Bubble / Art & Money u kojem je istaknuta zamjena uloga gdje koncepte nude kustosi, a autori biraju.
Četvrto izdanje Art Zagreba održat će se od 15. do 18. rujna 2021. u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, Hala V.
Povezano