Njega kože lica poslije 25. godine

Piše: A.Š., Zagreb
Objavljeno 05.09.2013.

34

Ilustracija | Foto: Beiersdorf

Ilustracija | Foto: Beiersdorf

U toj dobi koža više od svega treba vlažnost i zaštitu od sunčevih zraka. Ni u kojem se slučaju nemojte mučiti dijetama!

Poslije 25. godine treba razmisliti o njezi kože lica jer se ona znatno razlikuje od njege kože lica ranije. Razlog tome je činjenica da se od 25. godine u koži počinju usporavati procesi samoobnove, dok se oni destruktivni procesi ubrzavaju.

U toj dobi koža više od svega treba vlažnost i zaštitu od sunčanih zraka.

Poslije 25. godine koža počinje gubiti vlagu. Taj gubitak može biti izazvan agresivnim sredstvima za mladu kožu, losionima za duboko čišćenje kože koji sadrže alkohol te, naravno, ultraljubičastim zračenjem. Da biste osigurali zaštitu lipidne barijere, neophodno je izabrati pravilan način njege.

Za početak – odustanite od agresivnih i žestokih sredstava za mladu kožu i prijeđite na "odraslija" sredstva. Kreme za lice poslije 25. godine stvorene su kako bi zaustavile ili barem usporile razaranje kožnih struktura, uklonile sitne bore i preduhitrile prve znakove starenja kože.
 
Smatra se da su za njegu kože najkorisnija 3 vitamina: vitamin A ili retinol (odgovoran za stvaranje novih stanica), vitamin E (usporava proces starenja) i vitamin C (utječe na boju lica).

Njega kože kod kuće

U dobi od 25 godina koža se još uvijek može samostalno obnoviti tako da je ne treba opterećivati, već joj samo malo pomoći. Najvažnije je da je temeljito očistite dva puta dnevno. Za svakodnevnu njegu najbolje je odabrati kremu s antioksidansima i vitaminima nabrojanima gore. Glavnim uzrokom starenja kože javljaju se sunčane zrake, stoga kreme obavezno moraju sadržavati zaštitni faktor (SPF).

Jednom ili dva puta tjedno (ovisno o tipu kože) lice je potrebno duboko očistiti pomoću maski za čišćenje i pilinga. Kako ne biste traumatizirali kožu, bolje je odabirati pilinge koji su na bazi voćnih kiselina ili pilinge bez abrazivnih čestica u sastavu. Oni dobro uklanjaju mrtve stanice kože, a imaju blaže djelovanje. Ne biste trebali zaboraviti ni na hidratiziranje kože pomoću posebnih maski za lice. Upamtite da maska za čišćenje i maska za hidratizaciju kože nisu jedno te isto. Poslije maske za čišćenje trebalo bi nanijeti masku za hidratizaciju kako bi ona smirila kožu.

Njega kože u kozmetičkom salonu

Trebali biste odustati od mehaničkog čišćenja lica. U dobi nakon 25. godina već je moguće početi koristiti mezoterapiju laganim vitaminskim preparatima. Ti se tretmani javljaju odličnom načinom prevencije pojave bora u budućnosti. Ne treba provoditi duboke kemijske pilinge. Resursi naše kože su ograničeni i ako je sada krenete podvrgavati jakom anti-age djelovanju, u starijoj dobi morat ćete posegnuti za laserskom kirurgijom jer se koža više neće moći sama snalaziti, sustav proizvodnje vlakana kolagena će se narušiti.

Prehrana

Ni u kojem se slučaju nemojte mučiti dijetama! Gladovanje "ubija" mišićnu masu i dovodi do prijevremenog starenja kože. Umjesto dijete korisnije je redovito se pravilno hraniti. Najbolje je slijediti primjer sportaša - jesti često, ali u manjim porcijama. Zadnji obrok trebao bi biti 3-4 sata prije spavanja. Preporučuje se jesti ribu, nemasno bijelo meso peradi, povrće, voće i kruh od cjelovitih žitarica.


VIŠE O TEMAMAnjega kože licaanti-agestarenje koželipidna barijerakreme za licepilingmezoterapijakolagen




Povezano