Foto: Srečko Zajec, CroModa
Ako od Ghosta danas očekujete istu razinu mistike kao nekad, paljenje tamjana u opskurnim klubovima ili imitaciju crnih misa – to teško da ćete ikada više doživjeti
I to se dogodilo – napokon je jedan hard rock/metal bend, nakon četiri godine, zasjeo na prvo mjesto najvažnije glazbene ljestvice na svijetu – kultnog Billboarda. Ni manje ni više, to je pošlo za rukom švedskom
Ghostu s najnovijim albumom Skeletá, čiji je izlazak krajem travnja obilježio i početak masovne svjetske turneje, koja se u prvoj fazi manifestira(la) nizom europskih datuma.
Foto: Srečko Zajec, CroModa
Austrijski Nova Rock Festival 2014., koncerti u
Ženevi 2015. (izvještaj),
Grazu 2016. (izvještaj), Beču 2017.,
Barceloni 2019. (izvještaj) i Budimpešti 2022. čine popis koji je potpisnik ovih redaka marljivo slagao, pa je samim tim već više od 10 godina upoznat s radom i, još važnije – nemjerljivim rastom popularnosti ovog švedskog fenomena. Kao posljednja stavka na listi upravo je ovih dana dodan i nastup u jednoj od najvećih švicarskih dvorana – Hallenstadionu u Zürichu. Zbog činjenice da je svim posjetiteljima bilo zabranjeno korištenje mobitela (bili su primorani spremiti ih u posebne zaštićene torbice), naša fotogalerija dobiva dodatnu dozu ekskluziviteta.
Foto: Srečko Zajec, CroModa
Ako od Ghosta danas očekujete istu razinu mistike kao nekad, paljenje tamjana u opskurnim klubovima ili imitaciju crnih misa – to teško da ćete ikada više doživjeti. No, ogoljeni od takvih očekivanja, Ghostova pop-era, koja je započela albumom Prequelle, uspješno se nastavlja i kroz aktualno izdanje. Ako izuzmemo izdanje Impera, koje je najviše odskakalo od dotad utabanih staza – kako steampunk imidžem, tako i izrazito razvodnjenim, vedrim zvukom (aktualna setlista uključuje tek jednu pjesmu s tog albuma) – Skeletá nakon ukupno šest izdanih albuma označava barem djelomičan povratak na svima poznate staze.
Foto: Srečko Zajec, CroModa
Nakon niza kontroverzi (sudskih tužbi među članovima, opskurnih religijskih aspekata itd.) te tranzicije iz izrazito mračnog zvuka osamdesetih u prijateljski nastrojene radijske tonove, ali uz zadržane temeljne elemente koji Ghost čine Ghostom, nastupi uživo vjerojatno su doživjeli najradikalniju transformaciju. Prije desetak godina pozornice koje su jedva mogle ugostiti pet-šest glazbenika zamijenjene su arenskim prostorima, masivnim LED ekranima i hrpom pirotehničkih efekata kojima se ne bi posramili ni izvođači s daleko duljim stažem na glazbenoj sceni.
Foto: Srečko Zajec, CroModa
Ghost se 2025. godine vjerojatno nalazi u sličnoj situaciji kao i Metallica 1996. prilikom izlaska danas legendarnog albuma Load. Nakon nekoliko prvih albuma koji su pokosili cijelu underground scenu, Ghost – baš kao i njihov stariji američki brat – grabi velikim koracima naprijed. I ako ste se pitali tko dolazi nakon što legendarni bendovi poput AC/DC-a, Metallice, Rammsteina i njima sličnih okače gitare o klin, Ghost nudi odgovor na to pitanje.
Foto: Srečko Zajec, CroModa
Uzlazna putanja koja je krenula iz žestokog podzemlja i stigla do današnjih velebnih dvorana možda neće stati na toj razini, već dogurati i do nečeg puno višeg i većeg – primjerice stadiona. To nipošto ne bi bilo čudno ni neočekivano.