Jedemo bez štete: Kako se početi zdravo hraniti

Piše: A.Š., Zagreb
Objavljeno 21.09.2014.

424

Ilustracija | Foto: Avon

Ilustracija | Foto: Avon

Prijelaz na zdraviji način prehrane ne mora biti teško i iscrpljujuće iskustvo. Zamijeniti štetne navike zdravijima i nije tako teško kao što mislimo.

Zašto nastavaljmo jesti određene namirnice iako smo dobro svjesni njihovih mana i štetnosti, zanimljivo je pitanje. Većina nas asocira pravilnu prehranu sa zabranom omiljenih namirnica, neki čak i s gladovanjem. No, "razočarat" ćemo vas, ova metamorfoza ne zahtijeva od vas puno naprezanja i duševnih muka. Dovoljno je slijediti nekoliko savjeta koje donosimo u nastavku.

Dakle, što je potrebno napraviti kako bismo se hranili zdravije i kako bi nam prijelaz na zdraviji način života prošao što bezbolnije?

1) Počnimo od analize

U svakodnevnoj žurbi često ne obraćate pozornost na pitanje jeste li doručkovali i jeste li ručak pojeli prebrzo. Da biste shvatili koje su vaše "slabe točke", vodite nekoliko dana dnevnik prehrane u kojem ćete navesti namirnice koje ste konzumirali, količinu kalorija koju su te namirnice posjedovale i brzinu kojom ste pojeli obrok. Pogled sa strane dat će vam šanu da proanalizirate svoje ponašanje i prehrambene navike.

2) Možete jesti sve, no u malim količinama

Dobra novost za sve koje plaši zabrana jedenja određenih namirnica: dopušteni su vam sitni grijesi. To znači da se ne preporučuje smanjivati raspon vaše prehrane, no morate obratiti pozornost na količinu hrane koju ćete pojesti. Također, dobar je savjet da u prehranu ubacite što više zdravijih i kvalitetnijih namirnica. Dakle, čokoladu možete jesti, no ograničite se jednu tjedno, ne jednu dnevno.

3) Radimo 3 popisa

Da bi vam bilo lakše raditi svoje dnevne menije, preporučamo da sve namirnice podijelite u 3 kategorije. Na primjer: "super!", "mogu jesti, no oprezno", "zbogom, lijepa figuro!". Tako će vam biti lakše znati što je zdravo, što možete jesti za doručak, ručak, večeru, a vjerojatno ćete dobiti i ideje za recepte. Još je jedan plus rađenja popisa činjenica da vam ovakav podsjetnik pomaže se ne vratite na stare štetne navike.

Također, korištenje zdravih namirnica neće dati dovoljan rezultat ako se ne budete pridržavali sljedećih principa:

• pravilna prehrana nije sinonim za gladovanje. Nedostatak hrane je šok za organizam, u tom stanju on hranjive tvari akumulira, umjesto da ih troši. 

• doručak je obavezan, on vraća tijelu energiju nakon dugog odmora. Osim toga, doručak omogućuje tijelu da se probudi, a vašem metabolizmu da se aktivira.

• nemojte zaboravljati piti običnu vodu, preporučuju se 2 litre vode dnevno.

• što je jelo kaloričnije, to ga ranije pojedite. Neka vaša prehrana slijedi sljedeći princip: gotovo svu hranu možete koristiti do ručka, od 12 do 17 sati dajte prednost srednjekaloričnim namirnicama, a nakon 17 sati jedite samo voće, povrće ili nemasnu ribu ili meso.

Pravilna prehrana je način života. Ako želite izgledati vitkije i zdravije, osjećati se mlado i energično, na dobrom ste putu. Štoviše, zamijeniti štetne navike zdravijima i nije tako teško kao što mislimo. A nagrada neka vam bude zadovoljstvo vlastitim izgledom u ogledalu te osjećaj energije koji će vas, ako se budete hranili zdravo, redovito pratiti.


VIŠE O TEMAMAmršavljenjedijetapravilna prehranazdrava prehrana




Povezano